image

Fulltextové vyhledávání - nové

Drobečková navigace

Úvod > Kultura a sport > Historie

Historie

Nová fasáda
Obec byla založena před rokem 1353 jako součást benediktinského panství Břevnova ( klášter benediktinů v Broumově).  Vznikla na "zeleném drnu" vyklučením pralesa. Od roku 1849 je samostatnou obcí.
Součástí Heřmánkovic byla osada Benešov (Strassenau) založená v roce 1836. Od roku 1960 je připojena k Broumovu.
Janovičky (Johannesberg/ Janovice/ Janovičky) založené v roce 1753, jsou součástí Heřmánkovic od roku 1949.
Podle kroniky obce byly Heřmánkovice založeny v roce 1255. Chybí však písemný doklad. Okolní obce - Velká Ves (založena 12. března 1256) a bližší Hynčice (založeny 31. srpna 1255) byly založeny během šesti měsíců v letech 1255 - 56. Z toho bylo odvozováno, že i Heřmánkovice byly vysazeny v této době - je nepravděpodobné, že by území mezi těmito obcemi zůstalo v těchto letech  neobsazené. Heřmánkovice se  rozkládaly na k.ú. Heřmánkovice a dnešním k.ú. Benešov a velké části dnešního Broumova -Olivětína. První písemná zmínka  o existenci obce je z roku 1353. Byla vysazena jako údolní lánová ves podle německého práva (emfyteuze) lokátorem Hermannem. 
Název obce se vyvíjel od Herrmannvilla (1353), Hermansdorf (1361), Hermansdorf (1406), Hermanusdorf (1620), Hermsdorf/ Hermannsdorf/ Heržmanice (1790), Hermbsdorf (?), Hermsdorf (1836) až po Heřmánkovice. V překladu jde o Hermannovu (Heřmanovu) ves.
Obecní úřad má sídlo ve středu obce v budově čp. 215.  Tento dům je v majetku obce od 1.října 1928. U OÚ je nové parkoviště, které je určeno i pro blízký Kulturní dům.
 
římskokatolický kostel Všech svatýchDominantou obce je římskokatolický kostel Všech svatých. Patří do broumovské skupiny barokních kostelů. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.
Více viz Kostel Všech svatých 
 
 
 

 

Znak obce Heřmánkovic

znak obceZáklad tvoří zrcadlově umístěné 2 ostrve v modrém poli ( ostrv, ostrev – břevno je znakem břevnovského benediktinského kláštera)  a střed v bílém poli tvoří symbol pohoří Javory – stylizovaný javor klen.  U paty kmene javoru  2 růže (3 růže  jsou znakem konventu břevnovského kláštera).

 Znak respektuje historii obce  - do 19. století majetek benediktinů.   

 

 
 

Další vstupy do historie  obce: